Powrót
24 5 2021
Trendy znaczy eko. Jak zaprojektować wnętrze przyjazne naturze?
Trendy znaczy eko. Jak zaprojektować wnętrze przyjazne naturze?
24 5 2021

Troska o środowisko stała się istotnym czynnikiem nie tylko w stylu życia, ale również
w procesie kreowania przestrzeni. Obecnie można zauważyć trend powrotu do natury i świadomego stosowania ekologicznych rozwiązań w projektach wnętrz, niezależnie od stylu. Proces urządzania własnego domu lub mieszkania daje nam mnóstwo możliwości wprowadzenia rozwiązań i patentów, przyjaznych planecie.

Czym jest ekologiczne wnętrze?

Trudno jest stworzyć ścisłą definicję ekologicznego wnętrza. Jest to kwestia dość indywidualna, zależna od rodzaju budynku, uwarunkowań technicznych czy po prostu preferencji użytkowników. Najważniejszą cechą jest jednak fakt, że przestrzeń taka jest urządzona i wyposażona w duchu troski o środowisko, dobro natury i poszanowanie naturalnych materiałów i surowców. To nasze podejście do stylu życia najczęściej przekłada się na to, w jakich przestrzeniach chcemy funkcjonować. Coraz więcej osób świadomych zagrożeń środowiskowych stawia na przemyślane
i ascetyczne w formie projekty.

Ekownętrze jest wyrazem naszej postawy i przekonań, jak również potrzeby otaczania się korzystnymi dla naszego zdrowia i samopoczucia, jak najmniej przetworzonymi materiałami, wykorzystanymi w aranżacji z ogromną rozwagą i szacunkiem dla darów natury – tłumaczy Kamila Roszkowska-Kopania, właścicielka pracowni architektonicznej Green Interiors.

Zielone zasady we własnym domu

Przy planowaniu przestrzeni i jej wystroju, niezwykle istotna jest zasada „reduce”, która mówi
o ograniczaniu się do przedmiotów niezbędnych. Dzięki niej unikniemy generowania energii potrzebnej do wytworzenia, a następnie utylizacji produktów. „Reuse”, czyli ponowne użycie, także ma tutaj zastosowanie. Przejawia się w trosce o cykl życia produktu i świadomość w jakich warunkach i z jakiego materiału powstał. W urządzaniu wnętrza coraz popularniejsze są elementy lub materiały naturalne, ale również i te przetworzone, poddane recyklingowi i nabierające nowej formy i funkcji.

Częściej spotykamy dzisiaj w naszych domach tynki gliniane i wapienne, naturalne materiały (zwykle w surowej formie lub poddane minimalnej obróbce), cegły porozbiórkowe, nieoheblowane deski, podłogi kamienne lub drewniane w naturalnym wykończeniu. W kolorystyce dominuje biel oraz paleta barw ziemi, rozświetlających przestrzeń. Duże przeszklenia zacierają granice między bryłą budynku a światem zewnętrznym, dostarczając jak najwięcej światła naturalnego. Z kolei tkaniny o naturalnym splocie – lniane i bawełniane – dodają wnętrzu przytulności i stanowią barierę przed nadmiernym nasłonecznienie. – wymienia Kamila Roszkowska-Kopania.

Zrównoważona kolorystyka

Istotną funkcję we wnętrzach pełnią kolory. Dotyczy to również, a może i przede wszystkim, przestrzeni aranżowanych w duchu eko. Im jaśniejsze ściany i podłogi (bielone drewno), a także framugi okien, tym wnętrze będzie wydawać się bardziej doświetlone. Dzięki elementom odbijającym światło można lepiej wykorzystać naturalne nasłonecznienie, co pozwala zaoszczędzić energię elektryczną.

Styl ekologiczny lubi naturalne surowce i kolory – prym wiedzie off white (złamana biel) oraz zdyscyplinowana paleta stonowanych kolorów ziemi – szarości, beże, wyważone zielenie i brązy. Wnętrze powinno być harmonijne i sprzyjać relaksowi. Akcenty kolorystyczne stanowi naturalna roślinność i barwa materiałów, np. drewna, kamienia lub cegły czy matowa czerń. Barwy energetyczne stosowane są z dużym wyczuciem i umiarem, najczęściej w detalach
i dodatkach, ograniczając się przeważnie do jednego koloru przewodniego i jego odcieni
– radzi Kamila Roszkowska-Kopania.

Technologie przyjazne środowisku

Przy projektowaniu przestrzeni, wyzwaniem jest stworzenie wnętrza nie tylko w stylu eko,
(wizualnie), ale i ekologicznie, czyli z wykorzystaniem rozwiązań, chroniących zasoby naturalne. Dostępność technologii jest zależna od formy i stanu budynku. Inne możliwości ma nowopowstały budynek, inne już istniejący czy modernizowany. W domach jednorodzinnych możemy zamontować:

 • system rekuperacji, zapewniający wentylację bez strat energii;
 • instalację solarną ogrzewającą wodę oraz wnętrze, zwłaszcza za pomocą ogrzewania podłogowego;
 • gruntową pompę ciepła pobierającą energię cieplną z otaczającej przyrody
  i przenoszącą ja do systemu grzewczego budynku;
 • zbiornik na zbieranie deszczówki;
 • domową elektrownię wiatrową, dostarczająca część energii elektrycznej
  np. do oświetlenia (to rozwiązanie jest natomiast większym wyzwaniem – również finansowym).

Uniwersalne rozwiązania, które powinny być implementowane we wszystkich rodzajach wnętrz
to z kolei:

 • perlatory (nakładki montowane na końcu wylewki, kranu i prysznica – napowietrzające wodę
  i zmniejszające jej zużycie);
 • bezdotykowe baterie termostatyczne;
 • oszczędzające wodę dwuprzyciskowe spłuczki do toalet;
 • systemy filtracji wody pitnej;
 • inteligentne systemy sterowania oświetleniem wyposażone w czujniki ruchu
  i obecności;
 • automatyczne systemy zacieniające, chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem
  i nagrzewaniem się pomieszczeń.

Uwagę należy również zwrócić na wybór sprzętów AGD, które powinny mieć najwyższą klasyfikację energetyczną, oznaczoną symbolem A. Podczas zakupu porównujmy parametry i decydujmy się
na urządzenia najbardziej energooszczędne. W kuchni dobrym wyborem może być zmywarka, dzięki której zużyjemy mniej wody, w łazience prysznic zamiast wanny. Należy też pamiętać
o segregacji odpadów, nowoczesnych – ledowych źródłach światła i roślinach, które oczyszczają powietrze.

Wybór wyposażenia

Podczas wyboru mebli i dodatków do domowej przestrzeni, bardzo ważna jest świadomość związana z procesem produkcji, składem poszczególnych elementów, czy ich codzienną eksploatacją. Ta wiedza umożliwia podejmowanie decyzji zakupowych w sposób ekologicznie odpowiedzialny.

Jeśli spojrzymy na wyposażenie naszych domów, warto zwrócić uwagę na odpowiednie certyfikaty. Ekocertyfikacja jest gwarantem tego, że surowce użyte do danych produktów pozyskane zostały
w sposób odpowiedzialny dla środowiska i dla otoczenia. To m.in. certyfikaty dla drewna użytego przy wytworze mebli i opakowań (FSC – Forest Stewardship Council), czy certyfikaty dotyczące procesu produkcji tekstyliów, które gwarantują brak szkodliwych substancji chemicznych: OEKO-TEX – tłumaczy Sylwia Filimon, JYSK Polska.

W ekologicznym podejściu do aranżowania przestrzeni liczy się również to, aby niczego nie marnować. Warto zwracać uwagę na meble czy dekoracje, które można poddawać recyklingowi
w łatwy sposób. W sklepach znajdziemy już produkty, stworzone z surowców pochodzących
z utylizacji, zwłaszcza w odniesieniu do takich materiałów jak: metal, szkło i częściowo drewno,
ale również coraz częściej plastik i bawełna.

Jest wiele nowych technologii, które wkraczają na rynek wyposażenia wnętrz. W naszej ofercie ogrodowej dostępne jest np. krzesło SADBJERG, którego główne siedzisko wykonane zostało
z przetworzonych sieci rybackich. Sieci kupowane są i odbierane w portach, dzięki temu ich zużyte części nie trafiają do oceanów i nie zanieczyszczają środowiska wodnego. Każdy element krzesła powstał z myślą o środowisku. Poza głównym siedziskiem z przetworzonego surowca podłokietniki wykonane są z drewna z certyfikacją FSC. Każdy element krzesła można łatwo poddać recyklingowi – to jest kierunek, w którym zmierza projektowanie mebli przyjaznych środowisku – mówi Sylwia Filimon.

Ekologia a design

Ekologiczny styl wystroju wnętrz to przede wszystkim harmonia i spokój z wyraźnymi wpływami minimalizmu oraz trendu less waste. Minimalizm przejawia się nie tylko w formie mebli czy wyposażenia, ale dotyczy również umiaru w liczbie używanych elementów oraz funkcjonalności.
W takiej przestrzeni każdy składnik jest przemyślany i ma ściśle określone zadanie. Ekologiczne wnętrza są bardzo praktyczne i ergonomiczne, jednak można w nich też zaobserwować bogactwo faktur, materiałów czy wzorów wprowadzających ciepło i przytulność.  

W odniesieniu do projektowania mebli i akcesoriów ważne jest, aby nasze produkty były trwałe, ponieważ całkowita emisja CO2 w ciągu roku zmniejsza się w przypadku przedmiotów, z których klienci dłużej korzystają. Zdarza się jednak, że dana rzecz jest wyrzucana jeszcze przed okresem
jej zużycia, na co często ma wpływ zmieniająca się moda. Dlatego niezwykle ważne jest, aby produkty były projektowane z myślą o recyklingu – tłumaczy Sylwia Filimon.

Materiał powstał we współpracy z Kamilą Roszkowską-Kopanią, architektką wnętrz i właścicielką pracowni Green Interiors oraz Sylwią Filimon z JYSK Polska.

Close Bitnami banner
Bitnami